Nie każda szafa sterownicza, może sprawdzić się w różnych warunkach. Jej parametry w istotny sposób zależą od tego, jaka ma być specyfika jej pracy a także od tego, w jakim otoczeniu ma ona funkcjonować.

Stal nierdzewna, czy tworzywo sztuczne?

Najważniejszym czynnikiem, który przyszły inwestor powinien wziąć pod uwagę, jest materiał z którego dana szafa jest wykonana. Najczęściej mamy do czynienia z rozwiązaniami wyprodukowanymi ze stali nierdzewnej. Charakteryzują się one dużą odpornością na czynniki zewnętrzne a zwłaszcza na wilgoć. Alternatywą dla szaf metalowych są konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych. Owszem, są one znacznie lżejsze od ich metalowych odpowiedników, ale ich struktura jest znacznie mniej wytrzymała, toteż sprawdzą się one zwłaszcza w zastosowaniach domowych.

Zobacz: https://radiolex.pl/kategoria-produktow/szafy-sterownicze/

Szczelność i bezpieczeństwo pracy

Kolejne, zresztą bardzo ważne czynniki, które należy uwzględnić przy zakupie konkretnych szaf sterowniczych, to szczelność i ochrona przed porażeniem elektrycznym. Wszystkie szafy sterownicze które muszą pracować na zewnątrz budynków, powinny zapewniać hermetyczną izolację elementów i instalacji wewnętrznych, od warunków zewnętrznych a zwłaszcza wilgoci. Druga kwestia to ochrona przed porażeniem elektrycznym, która winna wyrażać się nie tylko zastosowaniem określonych materiałów, ale też wprowadzeniem specjalnych zacisków dla przewodów ochronnych. Ich rolą będzie odprowadzenie ładunków bezpośrednio „do ziemi”, co zredukuje praktycznie do zera ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Certyfikaty

O tym, czy dane szafy sterownicze posiadają określone cechy, decydują między innymi certyfikaty, które powinny być sporządzone dla konkretnych urządzeń. Powinny one określać stopień ochrony zarówno w kontekście warunków otoczenia, jak i zabezpieczenia przed pożarem, bądź porażeniem prądem elektrycznym. Tylko certyfikowane wyroby nadają się do dalszej eksploatacji w instalacjach elektrycznych i sterowych.

Podsumowując, szafa sterownicza powinna zapewniać maksymalną ochronę użytkowników i mienia. Stąd też naturalnym wydaje się wybór urządzeń wyprodukowanych z trwałej i wytrzymałej stali, które na dodatek posiadają odpowiednie certyfikaty.

Kategorie: przemysł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!